Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

CHEMICZNE ZABIEGI ZWALCZANIA OWADÓW

CHEMICZNE ZABIEGI ZWALCZANIA OWADÓW

Nadleśnictwo Puławy informuje, że w dniach 6-21 maja 2019 roku na terenie Nadleśnictwa oraz na terenie lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa znajdujących się w Gminach:

- Garbów – na powierzchni 714,80 ha (Pul1, Pul2)
- Kamionka – na powierzchni 40,30 ha (Pul2)
- Ułęż – na powierzchni 208,04 ha (Pul3)

zostanie przeprowadzony zabieg ograniczania populacji chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca techniką agrolotniczą. Konkretny termin zostanie ustalony na podstawie prowadzonego monitoringu rójki oraz badania dojrzałości jaj chrabąszczy.
Do oprysków użyty będzie preparat Mospilan 20 SP z adiuwantem Ikar 95 EC i wodą, czas trwania zabiegu: 1-2 dni.

Obszar objęty zabiegiem zaznaczono na załączonych mapach, będzie on oznakowany w terenie tablicami informacyjnymi o zakazie wstępu (zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach) obowiązującym od dnia zabiegu przez 14 dni, z uwagi na okres karencji po zastosowaniu preparatu Mospilan 20 SP.

Szczegółowe lokalizacje zabiegu dostępne są poniżej w materiałach do pobrania.