Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 REZERWATY PRZYRODY

 

 

Na terenie Nadleśnictwa Puławy zlokalizowane są dwa rezerwaty przyrody:

PISKORY

 

Rezerwat biocenotyczny, utworzony w 1998 roku, położony w leśnictwie Zagórki o łącznej powierzchni 203.02 ha. Powstał w wyniku spiętrzenia wody na cieku Duży Pioter.

Przedmiotem ochrony są ekosystemy wodne, bagienne i leśne o dużej różnorodności biologicznej w obrębie Jeziora Piskory i jego obrzeży. Jest to jedno z najcenniejszych ostoi ptactwa wodno – błotnego na Lubelszczyźnie. Odtworzone środowisko zostało w sposób naturalny zasiedlone przez liczną faunę, wśród których wyróżniają się ptaki około 130 gatunków, w tym 102 lęgowych. Z roślinnością szuwarową związane są następujące gatunki: perkozek, bąk, błotniak stawowy, wodnik, zielonka, trzcinniczek, rokitniczka, brzęczka. Do gatunków związanych z otwartym lustrem wody zaliczyć można: zausznika, perkoza rdzawoszyjego, krzyżówkę, głowienkę, czernicę, łyskę. Gatunkami zadrzewień, które dominują w części wschodniej jeziora są gatunki lęgowe: strumieniówka, słowik szary, dziwonia. Zbiorowiska leśne otaczające Jezioro Piskory charakteryzują się dużą różnorodnością siedlisk od olsu do boru świeżego. To zróżnicowanie ma wpływ na różnorodność gatunków ptaków. Z najciekawszych gatunków lęgowych należy wyróżnić: orlika krzykliwego, bociana czarnego, samotnika, słonkę, lelka, dudka, dzięcioła czarnego, lerkę, muchołówkę białoszyją, puchacza. Do innych osobliwości awiofauny należy czapla siwa, łabędź niemy, gęgawa, cyraneczka, cyranka, płaskonos, bielik, żuraw.

 

CZAPLINIEC KOŁO GOŁĘBIA

Rezerwat faunistyczny, utworzony w 1987 roku, położony jest w leśnictwie Gołąb, o całkowitej powierzchni 19,04 ha. Rezerwat ustanowiono w celu ochrony koloni lęgowej czapli siwej.

 


Rezerwaty w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Puławy:

ŁĘG NA KĘPIE

Rezerwat częściowy fitocenotyczny, utworzony w 1963 roku, położony na terasie zalewowej Wisły, o całkowitej powierzchni 4,71 ha. Został utworzony w celu ochrony nadwiślańskiego lasu łęgowego.

Występują tutaj liczne gatunki obce: dąb błotny, topole włoska i kanadyjska, sosna wejmutka.

KROWIA WYSPA

Rezerwat faunistyczny, utworzony w 1991 roku, położony w pd-wsch części Nadleśnictwa o łącznej powierzchni 62,30 ha. Utworzony w celu ochrony wartości ornitologicznych doliny Wisły.

W skład rezerwatu wchodzą:

– wyspa będąca miejscem lęgowym wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków tj. ostrygojada, mewy czarnogłowej, sieweczki rzecznej, rybitwy białoczelnej, brodźca krwawodziobego, kulona, rycyka. Jest też ważnym miejscem odpoczynku na szlaku wędrówek ptaków przelotnych: świstuna i rożeńca.

– pas wód Wisły

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią w lasach prywatnych, gdzie  często mamy do czynienia z samowolą lub brakiem dbałości. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów są pozostawiane na terenach leśnych.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno naszemu otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu. Wystarczy, aby podczas wizyty w lesie wynieść z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwalić się tym w mediach społecznościowych i zachęcić kolejne osoby do podjęcia wyzwania.

Wszystkich chętnych, którzy chcą wziąć udział w akcji zapraszamy w piątek pod siedzibę Nadleśnictwa Puławy (parking dostępny na miejscu). Rozpoczęcie akcji 11:30, przewidywany czas zakończenia 13:30. Zapewniamy uczestnikom worki na śmieci, rękawiczki ochronne, opiekę koordynatorów i dużo świeżego powietrza na łonie natury.

Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie przybycia i udziału w akcji. Koordynatorami akcji #sprzątaMY w Nadleśnictwie Puławy są: Natalia Nakoneczna tel. 534 775 259 oraz Marcin Zakościelny tel. 661 935 481.